آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

سخن سردبیر شماره 5 فصلنامه طب اعتیاد

میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

سخن سردبیر - ضرورت تعامل و تضارب آرا

سخن اول – ضرورت تعامل و تضارب آرا. نخستین شماره از دوره‌ی دوم فصلنامه را در حالی آغاز می‌کنیم که مشعوف و مفتخر به همراهی شما مخاطبین فرهیخته‌ی خود در دوره‌ی اول و دل‌مشغول و در عین حال امیدوار به حفظ این ارتباط و جلب رضایت شما هستیم.

آن‌چه که در یک سال و چهار شماره‌ی پیش رفت را پیش از این نیز با شما در میان گذاشته بودیم و همواره از انتقادها و پیشنهادهای شما، ارسال مقالات ارزشمند شما و گاه ابراز گلایه‌هایتان بهره بردیم و تلاش داشتیم تا خواسته‌ها و گفته‌هایتان را فرا روی راهمان قرار دهیم.

از میان آن‌چه در این دوره بر خود وظیفه و فرض دانسته‌ایم، انتقال پیام و نظر تمام متخصصین و فعالان درگیر در حوزه‌ی مداخله‌ی اعتیاد بوده‌است و چه بسا گاهی برخی از نظرات بر سلیقه و نگاه و دانش عده‌ای دیگر از کارشناسان (و حتی غالب آن‌ها) نبوده‌است، ولی ما خود را موظف به انتقال آن و ایجاد فرصتی برای بحث در مورد آن دانسته‌ایم، چه معتقدیم که تضارب آرا به ارتقای آگاهی خواهد انجامید و چالش‌های علمی در بستری فرهنگی با تحمل بالا، اندیشه‌های جدید را تولید خواهد کرد.

تحریریه‌ی فصلنامه با پرهیز از سوگیری و تلاش برایحفظ ارزش‌های فردی و احترام به دانش عمومی اعتیاد، و به‌رغم این که گاه در معرض اعتراض همکاران و دوستان نیز قرار می‌گیرد، تداوم این رویه را فرصتی برای تعامل علمی بیشتر و ارتقای دانش می‌داند و به همین روی همواره نیز از منتقدان و صاحبان نظر درخواست دارد نظرات علمی و کارشناسی خود را در مورد موضوعات مطروحه از طریق همین رسانه بیان نمایند.

 

سخن دوم – اعتیاد جرم یا بیماری؟ موضوع جرم‌انگاری اعتیاد و نگاه طبی یا انتظامی به این موضوع بارها مورد بحث قرار گرفته‌است. قوانین مصوبه‌ی کلان در مورد مرز بین جرم‌انگاری و بیمارانگاری اعتیاد در کشور مشخص و قابل دسترس هستند و در قوانین مرجع ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز به این موضوع پرداخته شده‌است.

با توجه به تفاسیر و انتقاداتی که کماکان و در برخی محافل و مراجع به این موضوع وارد می‌شود، برآنیم تا با دعوت از کارشناسان اعتیاد، جامعه‌شناسان، حقوق‌دانان و سایر صاحب‌نظران در شماره‌های بعد به‌صورت تخصصی‌تر و اختصاصی‌تر به این موضوع ورود کنیم. قطعاً دریافت نظرات علمی و مستند شما در این خصوص برای ما ارزشمند و قابل توجه خواهد بود.

سخن سوم – دعوت به همراهی. بی‌تردید راز ماندگاری و پیشرفت یک رسانه حضور و اقبال مخاطبین آن رسانه است. در شماره‌های پیشین فصلنامه حضور و همراهی شما مخاطبین فرهیخته، انگیزه‌ی ارائه خدمتی درخور جایگاه و شأن شما را در ما بیدار نگاه می‌داشت. ما نیک می‌دانیم که به‌عنوان تنها رسانه‌ی عمومی حوزه‌ی اعتیاد، با گستره‌ی وسیعی از مخاطبین در ارتباط هستیم و تأمین نظرات تمام آن‌ها چالشی دشوار و البته همیشه هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است. از بهترین نشانه‌های حضور شما ارسال مقالات ارزشمند و وزین شما برای انتشار در فصلنامه است که نشان از اعتباری است که شما برای رسانه‌ی خود قائل هستید. تحریریه‌ی فصلنامه با افتخار یک به یک مقالات ارسالی شما را مطالعه و مورد ارزیابی قرار می‌دهد و متناسب با محتوای هر شماره از آن‌ها بهره خواهد برد. در پاره‌ای از موارد عزیزان اقدام به ارسال مقالات پژوهشی خود می‌نمایند که به‌رغم ارزش بالای آن‌ها و زحمتی که در اجرا و تدوین پژوهش خود متحمل شده‌اند، با توجه به این‌که مشی فصلنامه طب اعتیاد، انتشار مقالات کاربردی می‌باشد و هدف آن در کوتاه‌مدت دریافت امتیاز علمی و پژوهشی نیست، استفاده از مقالات با قالب علمی پژوهشی اصیل[1] چندان با ساختار فصلنامه هماهنگ نمی‌باشد.

لذا چنان‌چه مایل به بازتاب دادن نتایج پژوهش‌های ارزشمند خود و اعلام نتایج آن هستید، می‌توانید مقاله‌ای کاربردی منتاسب با ساختار مقالات فصلنامه، و براساس یافته‌های پژوهش خود و مروری بر پژوهش‌های مشابه تدوین و ارائه کنید که در آن ضمن مرور متون و یافته‌ها، نتایج کاربردی مطالعه‌ی انجام شده نیز به تفصیل مورد اشاره قرار گیرند.

در ضمن درصورت پذیرفته شدن و یا انتشار مقالات پژوهشی خود در نشریات بین‌المللی دارای نمایه‌ ISI، می‌توانید به‌منظور اطلاع‌رسانی به سایر همکاران نامه‌ی چاپ مقاله‌‌ی خود را برای مطرح کردن در بخش اخبار فصلنامه، ارسال نمایید.

 

سخن چهارم – پرونده‌ی ویژه‌ی شماره‌ی 6. هم‌چنان‌که خوانندگان حرفه‌ای ما با ساختار فصلنامه آشنایی دارند، در هر شماره از فصلنامه، یک موضوع محوری مرتبط با اعتیاد مدنظر قرار می‌گیرد و به جنبه‌های مختلف آن پرداخته‌می‌شود. یکی از مواردی که مورد توجه مخاطبین قرار گرفته‌است و بازخورد مثبتی را برای ما به همراه داشته‌است، پرداختن به موضوعات مرتبط و نزدیک به اعتیاد و خارج از دایره‌ی مسائل رایج در مراکز درمان اعتیاد، مانند اعتیاد به الکل و رفتارهای اعتیادی بوده‌است. اعتقاد داریم که پرداختن به این‌گونه مسائل ضمن ارتقای دانش خوانندگان و ایجاد انگیزه برای مطالعه و پژوهش در حوزه‌های نزدیک به اعتیاد، می‌تواند فرصت‌های حرفه‌ای جدیدی را نیز خلق کند و باعث تنوع بیشتر در فعالیت‌ها و ارائه خدمات درمانگران این حوزه شود.

در هر یک از این پرونده‌ها تلاش بر آن بوده‌است که برای تأمین محتوا به متخصصین آن حوزه رجوع شود و از تجارب اختصاصی آن‌ها بهره برد. در شماره‌ی آتی فصلنامه به موضوع دخانیات و سیگار خواهیم پرداخت. ضرورت توجه به دخانیات و سیگار و اختصاص پرونده‌ی ویژه‌ی یک شماره به آن را در شماره‌ی بعد مرور خواهیم کرد. به این منظور از همه‌ی دوستانی که به‌طور تخصصی و اختصاصی فعالیت علمی، پژوهشی و عملی در این حوزه داشته‌اند دعوت به‌عمل می‌آید تا تجارب خود را با ما و سایر همکاران شریک شوند و مقالات و مطالب ارزشمند خود را به دبیرخانه‌ی فصلنامه ارسال نمایند.

 

سخن آخر – کنگره دانش اعتیاد. برگزاری کنگره دانش اعتیاد در سال گذشته بازخوردی قابل توجه بین درمانگران، سیاست‌گذاران و علاقه‌مندان به مباحث مرتبط با اعتیاد داشت. امسال نیز این کنگره با دعوت از مهمانان و صاحب نظران خارجی، در شهریور ماه و در سالن همایش‌های رازی برگزار خواهد شد.

حضور در کنگره دانش اعتیاد را به‌عنوان جدی‌ترین مجمع و گردهمایی فعالان حوزه‌ی اعتیاد و حضور در فصلنامه طب اعتیاد را به‌عنوان تنها رسانه‌ی حوزه‌ی اعتیاد، فرصتی مغتنم برای ارتقای دانش و بیان خواسته‌ها می‌دانیم و منتظر دیدار شما هستیم.

 


[1] Original

اخبار و تازه‌ها