آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

الکل و بازی‌های اینترنتی!!

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

شباهت عوارض ناشی از الکلیسم و اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی

 

الکلیسم بیماری مزمنی است که به دلیل مصرف بیش از حد مقادیر الکل تغییراتی در مغز بوجود می آورد. تحقیقات نشان می دهند که این تغییرات کارکردی مغز، در افرادی که الکل مصرف می کنند اما ملاک های تشخیصی وابستگی به الکل را ندارند نیز می تواند رخ دهد. از طرفی اعتیاد به بازی های اینترنتی اشاره به استفاده بیش از حد از بازی های کامپیوتری فردی و آن دسته از بازی هایی دارد که بصورت گروهی و شبکه ای در دستگاه های مختلفی مثل کامپیوتر، تلفن های همراه و ... رواج پیدا کرده است.

 

دانشمندان زیادی از نقاط مختلف دنیا بر این عقیده اند که برخی افراد الگوهای کژکار رفتاری دارند که مشخصه آن استفاده بیش از حد از اینترنت به صورت کلی، و انجام بازی های اینترنتی به طور خاص است. بسیاری از پژوهش های صورت گرفته در این زمینه مربوط به کره جنوبی است یعنی کشوری که به نوعی می توان گفت کشوری مبتنی بر اینترنت است. انجمن روان شناسی آمریکا (American Psychiatric Association) یا APA در سال 2013 فهرستی از علایم اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی را منتشر کرد و از پژوهشگران درخواست کرده است که با انجام مطالعاتشان روایی و پایایی این فهرست را مورد بررسی قرار دهند.
از سویی دیگر، کارکرد اجرایی (Executive Function) اصطلاحی است که برای مجموعه ای از توانایی هایی بکار می رود که طبق آن افراد می توانند بصورت پیشرفته ای بر فرایند های فکری و رفتارهای روزمره خود کنترل داشته باشند. برخی از این عملکردها عبارتند از: توانایی مقایسه تجارب کنونی و تجارب گذشته، توانایی تغییر رفتارها در صورت نیاز، توانایی استفاده از فرایند تصمیم گیری منطقی، توانایی کنترل تکانه ها، توانایی برنامه ریزی و توانایی انتخاب صحیح در موقعیت.
در مطالعه ای که نتایج آن در مجله Addiction behaviors به چاپ رسیده است، دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریکا و دانشگاه چانگ آنگ (Chung Ang) کره جنوبی برای مقایسه کارکرد مغز 16 فرد مبتلا به الکلیسم و 15 فرد با تشخیص اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی، از روش های تصویربرداری نوینی استفاده کردند.
مطالعات پیشین نشان داده بودند که افراد مبتلا به الکلیسم و اختلالات اعتیاد رفتاری (Behavioral Addiction) مثل وابستگی به اینترنت معمولا در یک یا هر دو کارکرد اجرایی «کنترل تکانه ها» و «توانایی انطباق با تغییرات محیطی» دچار مشکل هستند.
پس از انجام تصویربرداری و مقایسه کارکرد مغزی این دو گروه آزمودنی، پژوهشگران نتیجه گرفتند که برخی تغییرات کارکرد مغز در مبتلایان به الکلیسم، در افرادی که نشانه ها و علایم اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی را داشتند نیز مشاهده شد. همچنین نتایج مطالعات نشان داد که تفاوت هایی بین مبتلایان به الکلیسم و کسانی که علایم اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی را داشتند، وجود دارد که از آن جمله می توان به میانگین سنی کمتر در مبتلایان به اختلال اعتیاد به بازی های اینترنتی، نرخ بیشتر مشکلات سلامت روان در آنها و تحریک صوتی و بینایی بیشتر در این افراد اشاره کرد.
از جمله بازی هایی که این روزها شاهد رشد روز افزون آن در بین نوجوانان و جوانان کشورمان هستیم می توان به بازی Clash of Clans اشاره کرد.

منبع خبر :

اخبار و تازه‌ها