آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

سلسله یادداشت های مواد شناسی؛ آمفتامین و شبه آمفتامین

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

سلسله یادداشت های مواد شناسی؛ آمفتامین و شبه آمفتامین

 

 

آمفتامین ها و داروهای شبه آمفتامین پس از حشیش رایج ترین مواد غیر مجاز مورد استفاده در ایالات متحده، آسیا، بریتانیا، استرالیا و چند کشور دیگر اروپای غربی است. مت آمفتامین، یک همتای آمفتامین در سال های اخیر حتی رایج تر هم شده است. سلفات آمفتامین راسمیک اولین بار در سال 1887 ساخته شده و در سال 1932 به عنوان یک داروی قابل وصول بدون نسخه برای رفع احتقان بینی و آسم به کار بالینی معرفی شد. در سال 1937 قرص های سلفات آمفتامین برای درمان بی خوابی، پارکینسون، افسردگی و بی حالی معرفی گردید. تولید، مصرف مجاز و مصرف غیر مجاز آمفتامین تا دهه 1970 رو به فزونی بود، تا انواعی از عوارض اجتماعی و انظباطی مسیر مصرف گسترده آن را تغییر داد.

 

وابستگی و سوءمصرف

وابستگی به آمفتامین می تواند به سیر نزولی سریع توانایی های تشخیصی برای مدارا کردن با تعهدات و استرس های وابسته به کار و خانواده منجر شود. شخص سوء مصرف کننده آمفتامین برای کسب نشئه معمول به مقادیر فزاینده نیازمن است، و علایم جسمی سوءمصرف آمفتامین (مثلا کاهش اشتها، کاهش وزن و افکار بدبینانه) تقریباً با مصرف مستمر همیشه پدید می آید.

 

مسمومیت با آمفتامین

مسمومیت با آمفتامین علایم متعددی دارد از قبیل:

- تغییرات غیرانطباقی رفتاری یا روانشناختی قابل ملاحظه از نظر بالینی (نظیر نشئه یا کندی عاطفه، تغییرات در مردم آمیزی، حساسیت بیش از حد، حساسیت بین فردی، اضطراب، تنش یا خشم، رفتارهای کلیشه ای، قضاوت مختل، عملکرد اجتماعی و شغلی مختل)

-تاکیکاردی یا براکیکاردی

-گشادی مردمک چشم

-بالا رفتن یا افت فشار خون

-عرق کردن یا احساس سرما

-تهوع یا استفراغ

کاهش وزن

-کندی یا تحریک روانی-حرکتی

ضعف عضلانی، ضعف تنشی، درد قفسه سینه، آریتمی قلبی

-کونفوزیون، تشنج، دیسکینزی، دیستونی یا اغماء

علایم مسمومیت با آمفتامین ظرف 24 ساعت فروکش می کند و پس از 48 ساعت کاملاً از بین می رود.

 

علائم ترک آمفتامین

پس از مسمومیت با آمفتامین ممکن است «فروریزی» یا Crash با اضطراب، لرزش، خلق افسرده، بی حالی، خستگی، کابوس، سردرد، تعریق مفرط، دردهای عضلانی و شکمی و گرسنگی سیری ناپذیر ظاهر شود.

علائم ترک ضمن دو تا چهار روز به اوج رسیده و ظرف یک هفته فروکش می کند. جدی ترین علائم ترک عبارت است از افسردگی که مخصوصاً پس از مصرف مستمر دوزهای بالا دیده می شود و ممکن است با رفتار و افکار خودکشی همراه باشد. در کل علائم عمده ترک عبارت است از:

- خلق افسرده

- احساس خستگی

- بی خوابی یا پر خوابی

- رویاهای روشن و ناخوشایند

- افزایش اشتها

- کندی یا تحریک روانی-حرکتی

 

منبع:

1- خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک(جلد 1)

2- http://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/amphetamine

اخبار و تازه‌ها