آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

آیا بین اختلال کمبود توجه/بیش فعالی و اعتیاد ارتباطی وجود دارد؟

میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

 

تحقیقی که به تازگی در حال انجام است ممکن است درهای جدیدی را در رابطه با شکستن ارتباط بین اختلال نقص توجه/بیش فعالی و اعتیاد باز کند

در حال حاضر اینکه بین اختلال نقص توجه/بیش فعالی با اعتیاد ارتباط وجود دارد به خوبی به اثبات رسیده است اما دلایل زیر بنایی ین رابطه هنوز به صورت واضح مشخص نیست.

آیا یک رابطه زیستی و مبتنی بر مغز بین این دو بیماری وجود دارد؟ آیا می توان گفت کودکانی که با داروهای محرک تحت درمان قرار می گیرند به این داروها وابسته می شوند و در بزرگسالی به اعتیاد رو می آورند؟ آیا کسانی که با مواد مخدر یا محرک غیر قانونی و خیابانی با هدف درمان ADHD به خود درمانی می پردازند بعدها معتاد می شوند؟

بر اساس مطالعات شیوع شناسی، بین 4 نا 5 درصد افراد به ADHD مبتلا هستند. در این افراد تقریبا 50 درصد آن ها نوعی اعتیاد دارند از جمله اعتیاد به نیکوتین. حتی با نادیده گرفتن اعتیاد به نیکوتین، طبق مطالعات زمینه یابی سال 2007 بیشتر از 15 درصد از بزرگسالان مبتلا به ADHD در یکسال گذشته سوء مصرف یا وابستگی به الکل داشته اند.

علاوه بر نیاز مبرم به کشف مکانیسم های زیر بنایی اعتیاد و ADHD به منظور درمان موثر آن ها، پزشکان به تشخیص و درمان مبتلایان به ADHD که همزمان به اعتیاد نیز مبتلا هستند، نیازمندند. در همین راستا اخیراً دکتر ملانی وایت از دانشگاه کوئینزلند استرالیا پروژه ای را با هدف ترسیم نقشه ژنتیکی مرتبط با ADHD آغاز کرده است. این دانشمندان به خصوص آزمایش های خود را بر روی دوپامین، انتقال دهنده عصبی مغز که با سیستم های پاداش مغز در ارتباط است، متمرکز کرده اند.

اگرچه ADHD و اعتیاد دو اختلال مجزا هستند، اغلب در هر دو بیماری نقص در کارکرد مدارهای دوپامینرژیک وجود دارد. دکتر وایت و همکارانش امیدوارند که نتایج مطالعاتشان بتواند به ظهور درمان های موثر در آینده کمک کند.

 

منبع

اخبار و تازه‌ها