آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

بوپرنورفین + نالترکسون در درمان کوکائین

میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

ترکیب بوپرنورفین و نالترکسون در درمان وابستگی به کوکائین

 

 

 

 

 

مطالعات اخیر بر روی جوندگان نشان از موفقیت درمان وابستگی به کوکائین با بوگرنورفین و نالترکسون ، بدون خطر ایجاد وابستگی به آن‌ها دارند و این یافته می‌تواند پنجره‌ی جدیدی را در مان وابستگی به کوکائین، مت‌آمفتامین و سایر محرک‌ها بگشاید.

 

ایده استفاده از این دو دارو زمانی شکل گرفت که دکتر نورا ولکوف، مدیر NIDA، بر اساس مشاهدات خود در درمان بیماران وابسته به هروئین، به دکتر جورج کوب اعلام کرد: «من در مطالعات بالینی مشاهده کردم که زمانی که از بوپرنورفین استفاده می‌کنیم، مصرف کوکائین نیز به وضوح کاهش می‌یابد.»

 

ولی بوپرنورفین یک اوپیوئید است و خود آن ممکن است با خطر وابستگی و سوءمصرف همراه باشد، و در بیماران وابسته به کوکائین که سابقه مصرف اوپیوئیدها را ندارند، این موضوع می‌تواند مشکل را بیشتر کند. و بر این اساس ایده استفاده از یک داروی آنتاگونیست اوپیوئیدی به همراه آن، که برخی از اثرات اوپیوئیدی بوپرنورفین را سرکوب کند، شکل گرفت و نالترکسون به این منظور مورد مطالعه قرار گرفت.

بوپرنورفین در دوزهای پایین با فعالیت آگونیستی بر روی گیرنده‌های مو، اثرات اوپیوئیدها را تقلید می‌کند و برعکس در دوزهای بالا می‌تواند با مهار گیرنده‌های اوپیوئیدی، باعث بروز نشانه‌های ترک شود. ولی بوپرنورفین اثر دیگری نیز ممنک است داشته باشد، و آن مهار گیرنده‌های کاپا می‌باشد، گیرنده‌ای که مدت‌هاست ذهن داروشناسان را به عنوان یک «ترمز» در مسیر پاداش دوپامینی به خود مشغول کرده است.

وقتی بیماران به صورت مکرر از یک ماده، به‌ویژه محرک‌ها استفاده می‌کنند، مغز مقادیر زیادی دوپامین رها می‌کند و این باعث فعال شدن یک چرخه بازخوراند می‌شود: گیرنده‌های اوپیوئیدی کاپا فعال می‌شوند و به دنبال آن تولید دوپامین کاهش می‌یابد. به اعتقاد کوب «این لحظه پرداخت هزینه است، چرا که مسیرهای پاداش مغز باید خود را با شرایط سخت محرومیت تطبیق دهند، که در ایجاد و ترشح عصاره لذت‌بخش خود بسیار خسیس عمل می‌کند.»

به نظر می‌رسد که دیسترس و خلق پایین همراه با تحریک گیرنده‌های کاپا، همان اتفاقی باشد که بیماران را وادار به تلاش برای جستجو و مصرف مواد برای کسب حال بهتر، می‌نماید و به وضوح این چرخه بدتر می‌شود و میزان پاداش حتی پایین‌تر هم می‌آید. دکتر کوب از این وضعیت به‌عنوان کالوینیسم (اشاره به مکتب Calvinism، قابل جستجو در ویکی‌پدیا) دارویی یاد می‌کند که در آن مغز هر روز برای به دست آوردن لذت بیشتر فعالیت می‌کند، در حالی‌که مصرف مکرر مواد باعث تحریک سیستم دیسترس می‌شود که ایجاد لذت پایدار را متوقف می‌کند.

دکتر ولکوف در این رابطه می‌گوید: «حساسیت سیستم پاداش مغز به شدت کاهش می‌یابد، به گونه‌ای که فرد معتاد تقریباً از هر پاداشی، حتی خود مواد، احساس لذت اندکی می‌برد.

و حالا پرسش این‌جاست که چگونه می‌توان از اثرات مثبت بوپرنورفین بر روی گیرنده کاپا استفاده کرد، بدون این‌که اثرات اعتیادآور آن بر روی گیرنده مو مهار شده باشد. پاسخ نالترکسون است که تنها گیرنده مو را مهار می‌کند. برای آزمودن این فرضیه، این ترکیب دارویی بر روی جوندگان مطالعه شد.

به این منظور جوندگان در دو دسته مطالعه شدند، گروه اول که تنها یک ساعت در روز در معرض کوکائین بودند و به اعتقاد کوب، این گروه طی یک سال هیچ نشانه‌ای از وابستگی، مانند رفتارهای اجباری را از خود بروز نمی‌دادند و شبیه افرادی هستند که تنها در آخر هفته‌ها کوکائین مصرف می‌کنند، و گروه دوم که روزانه به مدت شش ساعت در معرض کوکائین بودند و رفتارهای اجباری جستجوی مواد را از خود بروز می‌دادند.

مطالعات نشان می‌دهند که تجویز هم‌زمان بوپرنورفین و کوکائین، رفتارهای اجباری جوندگان را با ایجاد دیسترس و کاهش اثر سیستم دوپامینی در گروه دوم جوندگان کاهش می‌دهد، هرچند این اثر در گروه اول مشاهده نشد. هم‌چنین مشاهده شد که این اثر با دوزهای پایین‌تر نالترکسون اتفاق می‌افتد و در دوزهای بالاترنالترکسون این اثرات بوپرنورفین را مهار می‌کند. نکته مهم این است که همین دوز اندک می‌تواند از بروز نشانه‌های محرومیت بعد از قطع بوپرنورفین نیز جلوگیری کند و این باعث پیشگیری از وابستگی به بوپرنورفین می‌گردد.

پس از انتشار اولین مطالعه در این زمینه در تابستان 2012 دکتر ولکوف به شدت ابراز خرسندی نمود و در حال حاضر مطالعات انسانی بر روی مصرف‌کنندگان هم‌زمان اوپیوئیدها و کوکائین انجام می‌شود و در صورت عدم بروز نشانه‌های محرومیت، مطالعه بعدی بر روی مصرف کنندگان صرف کوکائین انجام خواهد شد، هرچند دکتر ولکوف اعتقاد دارد که این اثرات در مصرف کنندگان مت‌آمفتامین نیز دیده خواهند شد.
هم‌چنین از ان‌جا که هر دو داروی بوپرنورفین و نالترکسون مورد تأیید هستند، ورود آن‌ها به چرخه درمان بسیار سریع اتفاق خواهد افتاد و این خبر خوشی برای میلیون‌ها مصرف کننده‌ی کوکائین و محرک‌ها می‌باشد.

هم‌چنین این ترکیب دارویی می‌تواند برای درمان برخی از سایر اختلالات روان‌پزشکی که در آن‌ها گیرنده‌های کاپا می‌توانند نقش داشته باشند، مانند درد، افسردگی، وسواس و اسکیزوفرنیا، نیز مفید باشد. علاوه بر این پژوهشگران در حال حاضر در جستجوی داروهای غیراوپیوئیدی مهارکننده‌ی کاپا هستند، هرچند هنوز ترکیبات ایمن و مؤثر شناخته نشده‌اند.

بنا به اعتقاد دکتر کوب، این حوزه‌ای غنی ولی کمتر مطالعه شده می‌باشد.

Maia Szalavitz, www.healthland.time.com, 2012 Aug 9

فصلنامه طب اعتیاد - شماره 1

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

اخبار و تازه‌ها