آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

با فرد شکاک چه کنیم؟

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

با فرد شکاک چه کنیم؟
کارشناسان از عواقب بدبینی در زندگی مشترک می گویند


مصاحبه با ایسنا - 93/6/11

 

بسیاری از زوجین بدبینی‌های بیمارگونه خود را نوعی رفتار طبیعی تلقی می‌کنند و آن ‌را با عناوینی همچون غیرت، تعصب، مراقبت و علاقه توجیه می‌کنند، حال آن‌ که واقعیت چیز دیگری است. در صورتی که شک‌ این افراد نادرست باشد، همسر فرد شکاک حالت دفاعی می گیرد و او را سرزنش می کند. افراد شکاک افرادی به شدت متزلزل هستند که احساس ناامنی می‌کنند و حتی ممکن است تا جایی پیش بروند که دست به کشتن همسرشان بزنند، همچنین این احتمال وجود دارد که به خاطر حس عدم امنیت مرتکب خودکشی شوند. رفتارهای حسادت‌آمیز این افراد تنها به علت احساس ناامنی نیست بلکه این احتمال وجود دارد که به علت شخصیت ناسازگار وی باشد. مراجعه به روانپزشک با تجربه در صورت بروز این مشکلات از موارد ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا دانشمند در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با تاکید به اینکه بدبینی و بدگمانی به تنهایی یک بیماری نیست اما می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از یک بیماری نیز محسوب شود، گفت: عدم تطابق باورهای ذهنی فرد با واقعیت بیرونی به ‌صورت مکرر، منجر به بدگمانی و بی‌اعتمادی می‌شود.

 

فرد بدبین قادر به تشخیص واقعیت نیست

وی با اشاره به اینکه ممکن است باور های ذهنی فرد بدبین صحت نداشته باشد ادامه داد: این فرد قادر به تشخیص درست یا نادرست بودن باورهای خود نیست و نمی‌تواند مرزی برای واقعیت و غیرواقعیت ترسیم کند، بنابراین دچار سوءظن و بدگمانی بیمارگونه می شود.

این روان پزشک خاطرنشان کرد: گاهی بدبینی جزئی از ویژگی‌های شخصیتی افراد است بنابراین این افراد نمی توانند به راحتی به دیگران اطمینان کنند و پیوسته تصور توطئه در مورد خود یا دیگران دارند.

وی با اشاره به اینکه فرد بدبین ممکن است دچار رفتارهای پرخاشگرانه در داخل یا خارج از خانه نیز شود، افزود: این افراد نمی توانند به راحتی با دیگران روابط موثری برقرار کنند.

دانشمند با تاکید به اینکه احتمال این وجود دارد که فرد دچار بدبینی بیمار گونه، نسبت به تمام افراد دچار سوء ظن نشود، گفت: این افراد به طور معمول فقط نسبت به اعضای خانواده و زوج خود دچار بدبینی افراطی می شوند.

این روانپزشک یادآورشد: بروز بدبینی مفرط در فردی که چنین سابقه‌ای نداشته ‌است می‌تواند نشانه‌ای از شروع افسردگی، روان‌پریشی، بیماری مغزی و مصرف مواد مخدر باشد.

وی درخصوص سن ابتلاء به این بیماری گفت: تعیین شیوع این بیماری در یک سن امکان پذیر نیست بنابراین ممکن است جوانان به علت استفاده از مواد مخدر یا بیماری های روان پزشکی به این بیماری مبتلاء شوند. میانسالان نیز ممکن است به علت بیماری های مغزی دچار بدبینی مفرط شوند.

دانشمند تصریح کرد: احتمال این وجود دارد که فرد دچار بدبینی بیمار گونه نسبت به اعضای خانواده خود دچار رفتارهای پرخاشگرانه و آسیب رسان جدی نسیت به آن ها شود.

وی با اشاره به اینکه اگر بیماری فرد، بخشی از ویژگی شخصیتی فرد باشد، باید به یک روان درمانگر باتجربه مراجعه کند، گفت: ترک مواد مخدر تنها راه درمان افرادی است که به علت مصرف مواد دچار بدبینی مفرط هستند.

این روانپزشک خاطرنشان کرد: درمان افرادی که به علت افسردگی یا روان پریشی مبتلاء به این بیماری هستند به صورت روان درمانی یا درمان دارویی توسط یک روانپزشک صورت می گیرد.

 

منبع خبر

اخبار و تازه‌ها