آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟ آن چه باید از این اختلال بدانیم...

 

 

اختلال اضطراب فراگیر:

این که شما در مواقع پر استرس زندگی نگران و مضطرب باشید تا حدودی طبیعی است. اما برخی افراد هستند که هر روز احساس تنش و اضطراب دارند؛ حتی زمان هایی که دلیل کافی برای داشتن این احساسات آزار دهنده وجود ندارد. وقتی که این حالت برای مدت 6 ماه یا بیشتر وجود داشته باشد ممکن است تشخیص اختلال اضطراب فراگیر یا به اختصار GAD به خود بگیرد. شیوع این اختلال در جمعیت عمومی نسبتاً زیاد است به طوری که تقریباً 7 میلین نفر در ایالات متحده آمریکا به آن مبتلا هستند. با این حال، بسیاری از افراد اطلاعی از ابتلا به این اختلال ندارند و در نتیجه به دنبال راهی برای درمان آن نیز نیستند و همین امر می تواند کیفیت زندگی آن ها را تا حدود زیادی کاهش دهد. در ادامه به توضیح مختصر و قابل فهمی از این اختلال خوایم پرداخت.

 

علائم هیجانی اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

علامت عمده این اختلال احساس تنش دائمی و بیش از حد اضطراب است. فرد مبتلا به این اختلال قادر نیست دلایل این احساس تنش و نگرانی را بفهمد (اگر به خاطر داشته باشید در مبحث اختلال فوبیا یا ترس مرضی به این اشاره شد که در این اختلال فرد منبع اضطراب خود را می شناسد؛ اما در اختلال اضطراب فراگیر فرد نمی دند کع چرا احساس تنش و نگرانی دارد). هم چنین ممکن است فرد مبتلا از موضوعات ساده و عادی زندگی روزمره مثل پرداخت قبوض، ارتباطات بین فردی یا سلامت جسمی اش به صورت بیش از اندازه نگران باشد.

 

علائم فیزیکی و جسمی اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

مشکلات جسمی عمده ای می تواند در پس این نگرانی ها و استرس ها و اضزراب ها بوجود بیاید. عمده ترین علاد جسمی در این اختلال عبارتند از: تنش عضلانی، سردرد، استفراغ یا اسهال، لرزش یا تکان های ناگهانی در اندام های بدن.

 

اختلال اضطراب فراگیر یا نگرانی های روزمره:

بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف نگرانی راجع به مشکلاتی از قبیل پول و مسائل مادی، شغل یا روابط بین فردی می کنند. اما مرز بین این اختلال و نگرانی های روزمره کجاست؟

در اختلال اضطراب فراگیر فرد مبتلا نمی تواند آرام (ریلکس) باشد؛ حتی زمانی که کار مورد علاقه اش را انجام می دهد. در موارد شدیدتر، این اختلال می تواند باعث آسیب به مسایل کاری فرد، روابط بین فردی وی یا فعالیت های روزمره شود.

 

چه افرادی به اختلال اضطراب منتشر مبتلا می شوند؟

همه افراد با هر سن و سالی می توانند به این اختلال مبتلا شون؛ حتی کودکان. معمولاً اولین علائم این اختلال بین سنین کودکی تا اوایل بزرگسالی نمایان می شود. این اختلال در بین زنان تقریباً 2 برابر بیشتر از مردان یافت می شود.

 

علل ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

انتقال ژن بین اعضای فامیل می تواند خطر ابتلا به این اختلال را افزایش دهد اما این همه ماجرا نیست. دانشمندان بر این عقیده اند که مخلوطی از عوامل ارثی، محیطی و روان شناختی در ابتلا به این اختلال دخالت دارند. همچنین، در مغز برخی مواد شیمیایی وجود دارند که به آن ها انتقال دهنده های عصبی می گویند. یکی از دلایل ابتلا به این اختلال، عدم تنیم انتقال دهنده های عصبی در بخشی از مغز به نام آمیگدال فرض شده است.

 

تشخیص این اختلال:

برای تشخیص این اختلال هیچ تست آزمایشگاهی وجود ندارد. اما چیزی که بسیار حائز اهمیت است، شرح حالی است که بیمار به متخصص (روان پزشک یا روان شناس بالینی) می دهد. بسیار مهم است که علائم موجود به صورت دقیقی برای متخصص شرح داده شود.

نگران چه چیزی هستید؟ اغلب چه زمان هایی بیشتر نگران و بی قرار هستید؟ آیا نگرانی و اضطاب شما در کار و فعالیت های روزمره شما اخلالی ایجاد کرده است؟. این ها سوالاتی هستند که برای تشخیص این اختلال باید به آن ها پاسخ داد. هم چنین همان طور که قبلاً گفته شد، برای تشخیص این اختلال باید علائم حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشند.

 

درمان اختلال اضطراب فراگیر:

نوعی از روان درمانی به اسم روان درمانی شناختی رفتاری یا به اختصار CBT وجو دارد که برای درمان این اختلال موثر می باشد. روان درمانگر در این شیوه درمانی به فرد مبتلا کمک می کند تا افکار و اعمال منفی خود را بشناسد و کم کم بتواند بر آن ها غلبه کند. درمان شناختی رفتاری شامل تکالیف خانگی می باشد برخی از ین تکالیف عبارتند از: نوشتن و نهایتاً شناختن افکاری که باعث می شوند نگرانی های زیادی بوجود بیاورند. هم چنین در این شیوه درمانی، فرد یاد می گیرد که چگونه راهبرد های آرامسازی را بیاموزد و تمرین کند و به کار بگیرد.

این شیوه درمانی برای اختلال اضطراب فراگیر پس از 3 الی 4 ماه موثر واقع خواهد شد. با این حال، برخی بر این عقیده اند که ترکیب دارودرمانی به همراه درمان شناختی رفتاری بهترین و موثر ترین روش درمان اختلال اضطراب فراگیر می باشد.

 

تهیه و تنظیم: علی بذرافشان (کارشناس ارشد روان شناسی بالینی)

اخبار و تازه‌ها