آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

اسکیزوفرنیا چیست؟

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

اسکیزوفرنیا چیست؟ آنچه باید درباره این اختلال بدانیم...

 

 

اسکیزوفرنیا (اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی) بیماری روانی است که می تواند به شدت ناتوان کننده باشد و کارایی ها و زندگی فرد مبتلا را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. شیوع این اختلال در بین جمعیت عمومی تقریباً 1 درصد است. بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا ممکن است تجربه های حسی داشته باشند که واقعیت بیرونی ندارد. برای مثال ممکن است صداهایی بشنوند یا تصاویری ببینند و یا بوهایی را حس کنند. علاوه بر این در این بیماری وجود هذیان نیز معمولاً شایع است. هذیان ها باورهای افراطی نادرستی هستند که با فرهنگ فرد بیمار همخوانی ندارند. برای مثال برخی از بیماران بر این عقیده اند که موجودات فضایی هستند که می توانند افکار وی را کنترل کنند یا دیگران در تلاش برای برنامه ریزی با هدف آسیب رساندن به وی هستند. برخی دیگر از بیماران معتقدند که همسر آن ها به وی خیانت می کند و ... . این احساسات و افکار برای بیمار به شدت نگران کننده هستند و می توانند منجر به رفتارهای مختل یا اخلال در زندگی شخصی و اجتماعی بیمار شود. اگر چه این بیماری هنوز درمانی ندارد، درمان به معنی مدیریت کردن وضعیت بیمار و کاهش علائم وی می باشد.

 

علائم بیماری اسکیزوفرنیا چیست؟

علائم این بیماری عبارتند از:

-توهمات (که عمده ترین توهم در این بیماری شنوایی می باشد.)

-هذیان ها (شایع ترین هذیان ها عبارتند از: کنترل فکر، هذیان آسیب و گزند، خیانت، اروتومانیا و ...)

-پارانویا (باور بدبینانه مبنی بر این که افراد در تلاش برای برنامه ریزی با هدف آسیب رساندن به بیمار هستند)

-برخی از علائم که شبیه افسردگی هستند از جمله: فقدان لذت از فعالیت های روزمره، اجتناب از فعالیت های اجتماعی، تغییر الگوی خواب و ... .

-اختلالات فکر: مبتلایان به ایکیزوفرنیا اغلب در سازماندهی افکارشان با مشکل روبرو هستند و ارتباطات منطقی بین افکارشان دچار اختلال است. هم چنین این بیماران دچار اختلالاتی در فرایند فکرشان هستند. برای مثال آن ها دچار توقف فکر می باشند یعنی هنگام صحبت کردن فکر آن ها متوقف می شوند در نتیجه از صحبت باز می ایستند و دچار سکوت های طولانی می شوند. از دیگر اختلالات فرایند تفکر حاشیه پردازی است. در این حالت بیمار هنگام صحبت کردن از موضوع اصلی خارج می شود و به ذکر جزییات دیگر به صورت بیش از حد می پردازد و دوباره به صحبت اول باز می گردد. سالاد کلمات مثالی دیگر از اختلالات فرایند تفکر است. در این حالت فرد فقط کلماتی را بیان می کند بدون اینکه هیچ معنی و مفهومی در کل داشته باشد. این کلمات هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و جمله ای را تشکیل نمی دهند.

 

اثرات بیماری بر رفتارهای فرد مبتلا

این بیماری بر بسیاری از رفتارهای فرد مبتلا اثر می گذارد. بعضی از این بیماران بسیار بی احساس هستند و هنگام صحبت کردن هیچ احساسی در چهره آن ها مشاهده نمی شود. مثلاً ممکن است خاطره ای بسیار تلخ از مرگ فجیع یکی از عزیزانشان را تعریف کنند و شما هیچ تغییر هیجانی در چهره آن ها مشاهده نکنید. از طرفی، این بیماران ممکن است بسیار مضطرب و بی تاب باشند. برخی از آن ها رفتارهای قالبی و کلیشه ای دارند. برای مثال ممکن است ساعت ها دست خود را در جهتی و به شکل خاصی تکان دهند. بر خلاف باور عمومی خطر خشونت و پرخاشگری در این بیماران آن چنان زیاد نیست.

 

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به اسکیزوفرنیا هستند؟

همه افراد می توانند به اسکیزوفرنیا مبتلا شوند. میزان ابتلا به این بیماری بین مردان و زنان مساوی است با این تفاوت که معمولاً سن شروع بیماری در مردان کمتر است. علایم این بیماری معمولاً در مردان قبل از 25 سالگی و در زنان بین 25 تا 30 سالگی بروز می یابد. شیوع اسکیزوفرنیا قبل از 10 سالگی و بعد از 60 سالگی بسیار نادر است. ابتلا به این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر از افراد دیگر است.

 

سبب شناسی اسکیزوفرنیا

هنوز علت ایا علل ابتلا به این بیماری به درستی شناخته شده نیست. اما تمامی علل زیستی، شناختی، خانوادگی و محیطی (قبل از تولد و بعد از تولد) در ابتلا به این بیماری می توانند دخیل باشند. یکی از معتبرترین فرضیات در سبب شناسی این اختلال فرضیه دوپامین است. دوپامین یکی از انتقال دهنده های عصبی مهم مغز می باشد. طبق فرضیه دوپامینی ابتلا به اسکیزوفرنیا، افزایش دوپامین در مغز علت ابتلا به این اختلال است. یکی از شواهد این فرضیه این است که مصرف مواد محرک مثل آمفتامین ها که باعث افزایش شدید دوپامین و فعالیت آن در مغز می شود می تواند علائمی شبیه به اسکیزوفرنیا را بوجود بیاورد.

 

تشخیص

هیچ آزمایش پزشکی برای تشخیص این اختلال وجود ندارد. روانپزشکان و روان شناسان بر اساس ارزیابی تاریخچه شخصی بیمار و معیارهای تشخیصی خود که به برخی از آن ها در قسمت های قبل پرداخته شد، به تشخیص بیماری می رسند. برای تشخیص این بیماری ابتدا باید احتمال ابتلا به برخی از بیماری های جسمی و اختلالات سوء مصرف مواد را رد کرد. در نوجوانان ترکیبی از تاریخچه خانوادگی و برخی رفتارهای خاص می تواند شروع این بیماری را پیش بینی کند. این رفتارهای خاص عبارتند از: گوشه گیری و ترک گروه های اجتماعی، عقاید عجیب و غریب و ... . اما به خاطر داشته باشید که این علائم به تنهایی به معنای ابتلا به اسکیزوفرنیا نیست و مانند تمامی اختلالات روانپزشکی دیگر، تشخیص فقط بر عهده متخصص است.

 

درمان

تجویز دارو توسط روان پزشک می تواند علائم این بیماری از قبیل افکار غیر طبیعی، هذیان و توهم را کاهش دهد یا از بین ببرد. برخی از این دارو ها می توانند اثرات جانبی از قبیل لرزش دست و سایر اندام های بدن، خشکی دهان و ... داشته باشند که در این صورت مراجعه به روان پزشک و مشورت با وی ضرورت دارد. باید به خاطر داشت که درمان ارجح برای این بیماری دارو درمانی است اما روان درمانیفردی و خانوادگی نیز می تواند باعث افزایش توانمندسازی و سازگاری هر چه بیشتر فرد مبتلا و خانواده وی شود.

 

 

تهیه و تنظیم: علی بذرافشان (کارشناس ارشد روان شناسی بالینی)

اخبار و تازه‌ها