آدرس: تجریش - میدان قدس - خیابان دربند - پ 49 - واحد 5

تلفن: 22716955 - 22716935

 

کلیک کنید

ریتم زندگی

میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

امروز پس از مدتها با يك دوست قديمي قرار ملاقات داريد، مدتها منتظر چنين روزي بوده ايد و براي همين از هفته پيش كه چنين قراري گذاشته‌ايد، سرحال‌تر و قبراق‌تر شده‌ايد، اما از صبح امروز احساس مي‌كنيد چندان سرحال نیستید. و حوصله کسی را ندارید. هرچه درباره این احساس خود فکر می کنید، علتي براي اضظراب يا افسردگي در خود نمي‌يابيد، تنها به نظر مي‌رسد كه بدون دليل بي‌ حوصله هستيد !

 

هفته ديگر امتحان مهمي در پيش رو داريد، اما بدون اين كه اضطراب امتحان را داشته باشيد متوجه مي‌شويد كه امروز چيزي در مغز شما نمي‌رو د !

ورزشكاري را به خاطر بياوريد كه تاكنون در ميادين بسيار ارزشمند بين المللي مدالهاي رنگارنگي گرفته است، اما در اخبار مي‌شنويد كه امروز در مبارزه با حريفي كه به نظر بسيار ضعيفتر بوده است ، شكست خورده است !

براستي چرا بعضي روزها به نظر مي رسد تواناييهاي معمول خود را نداريم حوصله كسي را نداريم توان مطالعه نداريم يا نيروي فيزيكي كافي براي انجام امور ساده را نداريم؟ واقعا آن روزها از دنده چپ بلند شده ايم ؟!

از اوايل قرن گذشته ميلادي توجه دانشمندان و پژوهشگران به ساعت بيولوژيك انسان و مساله بيوريتم جلب شده است. بر اساس اسن فرضيه به نظر مي رسد كه بسياري از اعمال و رفتارهاي انسان تحت كنترل عامل زمان است و از چرخه هايي تقريبا ثابت پيروي مي كند . اساس زيست شناختي برخي از اين چرخه هاي زماني كاملا در انسان شناخته شده است . شناخته شده ترين اين دوره ها دوره قاعدگي در خانمهاست كه تابع ريتم زماني مشخصي است و هر 35-28 روز به طور منظم تكرار مي شود. ترشح بسياري از هورمونها در بدن انسان تابع يك ريتم منظم شبانه روزي است به طوري كه در ساعات مشخصي از روز ترشح آنها زيادتر شده و در ساعاتي ديگر به حداقل مي رسد و البته اين موضوع با شرايط موقعيتي نظير صرف غذا يا .... چندان ارتباطي ندارد. اما علاوه بر اينها اعمال ديگري هم هستند كه نابع زمانند يا در سنين خاصي شروع و ختم مي شوند يا تابع دوره هاي تكرار شونده منظمي هستند. برخي از اين چرخه هاي زماني روزانه، برخي كوچكتر و كمتر از 24 ساعت و بعضي نيز بيش از 24 ساعت (درحد ماهانه، فصلي يا سالانه) هستند.

پژوهشگران معتقدند نه تنها براي اعما لي كه در بالا ذكر شد، بلكه در خصوص بسياري از كاركرد هاي پيچيده انساني نظير هوش عواطف و مهارت هاي فيزيكي نيز چنين دوره هايي وجود دارند كه از بدو تولد شروع شده و در تمام طول عمر به طور منظم تكرار مي شوند.

براي بعضي از اين دوره ها نيز زمانهايي تعين شده است به طور مثال چرخه زماني مهارت هاي فيزيكي 23 روزه،  عواطف 28 روزه و هوش 33 روزه است. اين چرخه ها تابع يك منحني سينوسي شكل هستند، كه به طور منظم در فواصل زماني ياد شده تكرار مي شوند.

در چرخه 23 روزه مهارت هاي فيزيكي، توان و قدرت افراد نوسان دارد در نيمه مثبت اين چرخه و در بهترين روزها فرد احساس قدرت توانمندي و مهارت انرژي استقامت و مقاومت زياد در برابرموانع را دارد. اين روزها بهترين روزها براي يك ورزشكار براي مسابقه دادن است. همچنين شما در اين روزها جرأت خواهيد داشت كه به مطب دندانپزشك برويد و يا فتق كهنه خود را به تيغ جراح بسپاريد !

چرخه 28 روزه عواطف، بر وضعيت عصبي فرد تاثير مي گذارد. در نيمه مثبت اين چرخه افراد مسوليت پذير خوش بين و خونسرد مي شوند به همكاران خود كمك مي كنند و در امور مختلف مشاركت مي كنند.

اين روزها روزهايي رمانتيك به شمار مي روند و براي مسافرت با همسر و فرزندانتان روزهاي مناسبي هستند!

در چرخه هاي 33 روزه هوش، ميزان درك، تمركز و قضاوت نوسان دارد. در روزهاي خوب نيمه اول اين چرخه حافظه به خوبي كار مي كند و سرعت يادگيري بيشتر مي شود. در اين روزها به نظر مي رسد باهوشتر و زرنگتر شده ايد. براي مطالعه دروس خود و يا انجام امور ذهني يا علمي مي توانيد چنين روزهايي را انتخاب كنيد. همچنين اين روزها روزهاي مناسبي براي انجام معاملات تجاري به شمار مي روند مشروط به اينكه طرف معامله نيز در اين مرحله از چرخه هوشي خود نباشد!

بر اين اساس روزهايي كه در اوج قله اين منحني ها قرار مي گيرند مطلوب ترين و موفقترين روزها به شمار ميروند روزهايي كه در مرحله فعال منحني (نيمه مثبت منحني)‌ قرار دارند روزهايي هستند كه توانايي افراد در حد زيادي قرار دارد و برعكس روزهاي غير فعال منحني (نيمه منفي منحني)‌ روزهايي كم انرژي و كسالت بار به شمار مي روند. خطرناكترين و بحراني ترين اين روزها مواقعي است كه منحني بيوريتم نزديك به خط صفر و در حال گذر از مرحله فعال به مرحله غير فعال است چنين روزهايي بالقوه نامطلوب يا حتي خطرناك هستند در چنين روزهايي بهتر است از انجام معاملات بزرگ، رانندگي در جاده ها و از انجام امور ذهني و فيزيكي مهم بپرهيزيد.

در مقابل بهترين روزها روزهايي هستند كه هر سه منحني يا حداقل منحني عواطف به همراه يكي از دو منحني ديگر در اوج قرار دارند.بهتر است امور با اهميت خود را به اين روزها موكول كنيد!


بسياري از شركتها و كارخانه هاي بزرگ در غرب در سالهاي اخير براي كارمندان خود به چنين دوره هايي توجه دارند و حتي مسيوليت ها را مطابق با بيوريتم آنها به ايشان محول مي كنند. امروزه بسياري از پايگاههاي اينترنتي به طور رايگان وضعيت بيوريتم افراد را بر اساس تاريخ تولد آنها نشان مي دهند و شما نيز مي توانيد با مشاهده منحني هاي بيوريتم خود براي امور مختلف تصميم گيري كنيد.

البته توجه داشته باشيد كه عوامل خارجي نيز در رفتارها و واكنشهاي انسان موثرند و حتي مي توانند وضعيت بيوريتم را به طور كامل تحت تاثير قرار دهند مثلا اگر امروز به شما اطلاع داده شود كه در قرعه كشي بانك يك دستگاه ماكسيما برنده شده ايد حتي اگر در بحراني ترين روزهاي منحني عواطف بيوريتم خود باشيد قطعا بسيار خوشحال خواهيد شد و بال در خواهيد آورد!

کلمات کلیدی:

اخبار و تازه‌ها