10 نکته اصلی برای انتخاب یک مرکز درمانی

10 نکته اصلی برای انتخاب یک مرکز درمانی
دوشنبه, 29 اسفند 776 20:36 برای نظر دادن اولین باش! مرکز درمانی انتخاب

10 نکته اصلی برای انتخاب یک مرکز درمانی
پیش از انتخاب و مراجعه به یک مرکز درمانی ضروری است که مراجعین به چند نکته اصلی درمورد مرکز و امکانات و خدمات آن توجه کنند تا انتخاب درست‌تری داشته‌باشند.

در زیر به ده نکته کلیدی که در انتخاب یک مرکز درمانی باید به آن‌ها توجه کرد، اشاره خواهد شد1- آیا مرکز درمانی مجوز فعالیت از مراجع قانونی را دارد؟

در انتخاب هر مرکز درمانی خود باید توجه داشته باشید که مجوزهای قانونی لازم وجود داشته باشد. مجوزهای درمان اعتیاد در ایران از سوی دو نهاد صادر می‌شوند؛ سازمان بهزیستی و دانشگاه‌های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت و درمان

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: این مرکز مجوز فعالیت خود را از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دریافت نموده‌است و علاوه بر آن با مراکز مطالعاتی معتبر، مانند مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران، دانشگاه تهران، نیز در ارتباط تنگاتنگی می‌باشد.

2- آیا کادر درمانی فعال در مرکز درمانی واجد شرایط قانونی و حرفه‌ای فعالیت می‌باشند؟

کادر درمانی فعال در مراکز اعم از پزشکان، روان‌شناس‌ها، مددکارها، پرستاران و ...باید دوره‌های آموزشی و حرفه‌ای مرتبط با درمان اعتیاد را طی کرده‌باشند و از تجربه‌ی کافی در درمان اعتیاد برخوردار باشند.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: کلیه کادر درمانی این مرکز دوره‌های پیشرفته‌ی درمان اعتیاد را طی کرده‌اند و حتی در مراکز معتبر مشغول به تدریس و آموزش این دوره‌ها به سایر همکاران می‌باشند.3- آیا تعداد پرسنل درمانی مرکز به نسبت مراجعین در حد کافی می‌باشد؟

مراکز درمانی باید تعداد کادر درمانی پایه‌ی خود مانند تعداد پزشکان و روان‌شناسان خود را متناسب با تعداد مراجعین خود تنظیم کنند تا قادر به سرویس‌دهی مناسب به همه مراجعین باشند تا ترافیک مراجعین و کمبود کادر درمانی متخصص منجر به کاهش میزان ارائه خدمات آن‌ها نگردد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: این مرکز از بدو تأسیس با جذب تعداد قابل قبول همکاران، کادر درمانی خود را به‌صورت کامل و حتی بیش از استانداردهای تعریف شده تأمین نمود و پس از آن با گسترش فعالیت و تعداد مراجعین اقدام به جذب نیروهای جدید تخصصی نموده است.4- آیا برنامه‌ی درمانی مرکز براساس نیازهای هر مراجع انعطاف لازم را داد؟

مراکز درمان اعتیاد ملزم به رعایت و پیروی از پروتکل‌ها و قواعد استاندارد درمان می‌باشند، درعین حال نیازهای بیماران ضرورت متناسب‌سازی پروتکل‌های درمانی با نیازهای خاص هر بیمار را ایجاب می‌کند که انجام ظریف چنین مواردی در پروتکل‌ها درنظر گرفته شده است و اجرای آن نیاز به تجربه و تسلط کافی کادر درمانی به دستورالعمل‌ها و دانش به‌روز درمان اعتیاد دارد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: با توجه به تجربه‌ی چندین ساله‌ی کادر درمانی این مرکز از یک‌سو و حضور پررنگ و فعال درمانگران مرکز در امر آموزش و پژوهش در حوزه‌ی اعتیاداز سوی دیگر، درمانگران مرکز از تسلط و تجربه‌ی کافی برای درمان بیماران مختلف برخوردار هستند.5- آیا مرکز درمانی دسترسی به خدمات خاص روان‌پزشکی و درمان بیماری‌های جسمی و روانی همراه اعتیاد را دارا می‌باشد؟

اعتیاد یک بیماری مغزی است که جنبه‌های مختلف روان‌پزشکی و جسمی متنوع دارد و درمان یک‌سویه‌ی آن بدون توجه به سایر جنبه‌ها با نارسایی و شکست همراه خواهد بود.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: اقدامات درمانی پایه در مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند به‌صورت مستقیم و بدون واسطه توسط روان‌پزشک انجام می‌شود و علاوه بر آن مرکز با تعداد قابل ملاحظه‌ای از پزشکان متخصص در سایر رشته‌ها و مراکز معتبر درمانی در ارتباط تنگاتنگ و نزدیک می‌باشد.6- آیا مرکز دسترسی به خدمات بستری دارد؟

در پاره‌ای از موارد بیماران وابسته به مواد به‌دلیل آسیب‌های جسمی یا روانی وارده نیاز به بستری در بیمارستان و دریافت مراقبت تخصصی پیدا می‌کنند. با توجه به محدود بودن ظرفیت عمومی پذیرش بیماران روان‌پزشکی در بیمارستان‌ها مشکلات بسیاری در ارتباط با ارائه خدمات بستری به بیماران نیازمند این‌گونه خدمات وجود دارد و ضرورت دارد که مرتاکز درمان اعتیاد امکان بستری بیماران خود در مواقع نیاز را داشته باشند.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: این مرکز، با همکاری با بیمارستان‌های خصوصی دارای بخش‌های روان‌پزشکی، اعتیاد و بخش‌های عمومی ارائه‌دهنده خدمات پزشکی و جراحی، امکان بستری بی‌واسطه و سریع بیماران در بخش‌های مجهز و ارائه خدمات لازم بستری به آن‌ها را زیرنظر مستقیم درمان‌گران خود مرکز دارا می‌باشد.7- آیا روش‌هایی برای غربالگری و اطمینان از نتایج درمان در سیر درمان وجود دارد؟

در سیر درمان انجام آزمایشات دقیق و بررسی‌های تشخیصی مناسب در خود مرکز درمانی، برای تأیید نتایج درمان ضرورت اساسی دارد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: مرکز با استفاده از بهترین ابزارهای تشخیص مواد، امکان ردیابی و تشخیص کلیه‌ی مواد غیرقانونی موجود در ایران، حتی مواردی که مصرف آن‌ها بسیار ناشایع و اندک می‌باشد، را دارد و بیماران خود را به‌طور مرتب تحت آزمایش‌های لازم قرار می‌دهد.8- آیا مداخلات تخصصی درمان خانواده در مرکز وجود دارد؟

اعتیاد یک بیماری چندوجهی است که علاوه برخود بیمار محیط پیرامونی وی به‌ویژه خانواده وی را نیز درگیر می‌کند و روند درمان بدون انجام مداخله‌های لازم در خانواده محدودیت‌های بسیاری را ایجاد می‌کند و ضرورت دارد که یک مرکز درمان اعتیاد خدمات خانواده‌درمانی تخصصی را ارائه دهد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: مرکز بهره‌گیری از همکاران خانواده‌درمانگر، جلسات گروهی و خانوادگی منظمی را برای خانواده بیماران اجرا می‌کنند.

9- آیا مداخلات روان‌شناختی فردی و گروهی و سایر رویکردهای نوین،درمان اعتیاد در مرکز انجام می‌شود؟

درمان اعتیاد صرفاً جنبه‌های طبی ندارد و بخش مهمی از درمان ارائه خدمات تخصصی درمان‌های روان‌شناختی به‌صورت فردی و گروهی می‌باشد که هر مرکز درمان اعتیاد معتبری باید توان لازم برای ارائه این خدمات را داشته باشد.

علاوه بر جنبه‌های روانی یا طبی درمان استفاده از تکنولوژی‌های جدید درمان می‌تواند میزان موفقیت درمان را افزایش دهد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند: مرکز با  استفاده از کادر درمانی باتجربه و حرفه‌ای، به‌ویژه همکاران روان‌پزشک و روان‌شناس، انجام مداخلات تخصصی روان‌درمانی فردی و گروهی را برای بیماران به‌اجرا می‌گذارد و نکته مهم در این زمینه، به‌روز بودن دانش درمان‌گران و استفاده از جدیدترین رویکردهای‌های موفق درمان اعتیاد در این مرکز می‌باشد.

علاوه بر استفاده از رویکردهای جدید و متنوع درمان‌های دارویی و روان‌شناختی، استفاده از روش‌های درمانی نوین مانند نوروتراپی و درمان با نوروفیدبک نیز در مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند برای بیمارنی که نیاز به این خدمات دارند، در دسترس است.10- آیا مرکز از تجارب بیماران بهبودیافته نیز بهره می‌گیرد؟

حضور افرادی که روند بهبودی خود را به‌طور کامل طی کرده‌اند، در کنار بیمارانی که تازه درمان خود را آغاز می‌کنند، تأثز به‌سزایی در روند درمان مراجعین دارد و توصیه می‌شود که یک مرکز درمان اعتیاد محیطی سالم و کنترل شده برای ایجاد این ارتباطات در اختیار مراجعین قرار دهد.

مرکز درمان اعتیاد دکتر رضا دانشمند:این مرکز از ابتدای فعالیت خود از همکاری افراد بهبودیافته در جلسات گروهی و در کنار سایر بیماران بهره برده‌است و نکته جالب توجه این است که درحال حاضر حتی برخی از همکاران ثابت و دائم مرکز، از بین بهبودیافتگان خود مرکز انتخاب شده‌اند که در حال حاضر در خود مرکز رسماً استخدام و مشغول به‌کار می‌شند.
Prev Next
برچسب‌ها
درباره نویسنده
دکتر رضا دانشمند
www.rdaneshmand.com روان‌پزشک، بورد تخصصی اعصاب و روان روان‌درمانگر و نوروتراپیست
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.