علت سردرد شما چيست؟

علت سردرد شما چيست؟
سه شنبه, 30 اسفند 776 10:55 برای نظر دادن اولین باش!
علت سردرد شما چيست؟

یک دستمال، تقدیم به سر شما که درد می کند !

بسياري از افراد در طي زندگي خود حداقل يك بار تجربه سردردهاي شديد را بخاطر مي آورند و تعدادي نيز از اين مشكل به طور مزمن و رنج مي برند. در بيشتر موارد بيماران علت سردردهاي خود را به سينوزيتها ي مزمن و ميگرن نسبت مي دهند و در خيلي از مواقع نيز به تصور اينكه اين بيماريها درمان پذير نيستند، از مراجعه به متخصصين مربوطه خودداري مي كنند و حتي بدتر از آن اكثراً به خود درماني مي پردازند.

اما آيا علت اكثر سردردها سينوزيت و ميگرن است؟ آيا واقعا ميگرن و ساير علل سردرد درمان پذير نيستند؟ و آيا استفاده از داروهاي مسكن در درازمدت كاري معقول و تاييد شده است؟

سردرد از مشكلاتي است كه در تمام گروههاي سني رخ مي دهد و در كل، هفتمين علت مراجعه بيماران به مطب پزشكان است.

در تقسيم بندي كلي سردردها براساس سير شروع بيماري به دو دسته تقسيم مي شوند:

1- سردردهايي كه به تازگي شروع شده اند و بيماران سابقه مشخصي از اين ناراحتي را در گذشته ذكر نمي كنند.

2- سردردهايي كه حالت تكرار شونده و دائمي دارند.براي سردردهايي كه بيمار به تازگي به آنها مبتلا شده علل مختلفي مطرح هستند. در بين علل اين گونه سردردها مواردي كه همراه با تهوع و استفراغ هاي شديد، اختلالات بينايي، تب و ساير علايم ناراحت كننده ی  عمومي مي باشند، معمولاً  نياز به ارزيابي و درمان سريعتري دارند و ضروري است كه بيماران مراجعه زودتري به پزشكان داشته باشند. در اين حالت مواردي چون عفونتهاي عصبي، خونريزي هاي سيستم عصبي به دنبال ضربه ها يا به صورت خود به خودي و حتي تومورها مطرح مي شوند. از موارد شايع ديگري كه منجر به سردردهاي شديد مي شوند، مي توان به ناراحتي هاي چشمي اشاره كرد. بيماري هاي چشمي مختلفي مي توانند با ايجاد سردرد همراه باشند كه از عمده ترين آنها مي توان به عفونت ها و التهابات چشمي، عيوب انكساري چشم (نزديك بيني، دوربيني، آستيگماتيسم و . . .) و آب سياه اشاره كرد.

از ديگر علل سردرهاي جديد مي توان به بيماريهاي دنداني اشاره كرد، كه معمولاً  همراه با علايم خاص و مشخص كننده ديگري در دندانهاست كه مراجعه به يك دندانپزشك را ايجاب مي كند.بعضي از بيماران سابقه مشخصي از بروز سردردهاي شديد را متعاقب موقعيتهاي خاص ذكر مي كنند، بطور مثال عده اي از افراد متعاقب فعاليتهاي جسمي شديد نظير پياده روي طولاني يا ورزشهاي سنگين، دچار سردرد مي شوند، يا عده اي نيز از بروز سردرد به دنبال نزديكي جنسي شكايت دارند كه اين موارد با اجراي توصيه هاي لازم، از سوي پزشكان به راحتي قابل پيشگيري است.

سينوزيتها، برخلاف تصور عام،  از علل شايع سردردها محسوب نمي شوند و بيشتر با ايجاد دردهايي در ناحيه صورت، روي گونه ها، اطراف بيني، پيشاني و پشت چشم  همراهند.  وجود چنين دردهايي توأم با علايم ديگري نظير ترشح چركي از بيني و. . .  مراجعه بيمار به يك پزشك عمومي يا متخصصين گوش و حلق و بيني را جهت ارزيابي هاي لازم و درمان ايجاب مي كند.

نكته مهم و قابل اشاره در مورد سردردها،  ارتباط آنها با فشارخون است. پرفشاري خون در شرايط معمول هيچگونه علامت مشخصي در بدن ايجاد نمي كند و اين برخلاف تصور عام است كه بسياري از بيماران سردردهاي خود را به افزايش فشارخون نسبت مي دهند و حتي متأسفانه جهت كاهش فشارخون خود دست به اقداماتي خودسرانه مي زنند كه چه بسا باعث تشديد سردرد آنها نيز بشود.  البته پر فشاري خون در موارد بسيار شديد، ممكن است با ايجاد سردرد هم  همراه باشد، كه در اين صورت علايم شديد ديگري نظير تغيير سطح هوشياري، استفراغ هاي شديد و. . .  نيز وجود دارند كه بيش از خود سردرد بارز هستند.

از ديگر علل سردردهاي دائمي وتكرار شونده مي توان به سردردهاي موسوم به سردردهاي خوشه اي اشاره كرد. در اين بيماري درد در ناحيه گيجگاهي و اطراف چشم شروع مي شود كه به سرعت شدت يافته و منتشر شده و كيفيتي متغير دارد. سردردها ندرتاً  حالت ضرباندار دارند و بعضاً  با اشكريزش و قرمزي چشم همراهند و حملات آنها تا  2  ساعت دوام مي يابند. ويژگي و مشخصه اين نوع سردردها حالت دوره اي و تكرار شونده آنهاست، به گونه اي كه معمولاً  اين حملات در ساعات مشخصي از روز و حتي در روزها و ماههاي مشخصي از سال اتفاق مي افتند و در فواصل بين حملات، بيمار شكايتي از سردرد ندارد. همين ويژگي بارز است كه به تشخيص اين بيماري كمك مي كند.

از ديگر علل عمده سردردهاي مزمن مي توان به سردردهاي فشاري يا تنشي اشاره كرد:  اين نوع سردردها معمولاً  به آهستگي ايجاد مي شوند و شدت و كيفيت متغيري دارند. اين سردردها معمولاً  به صورت يك فشار متمركز دور سر احساس مي شوند و بعضاً  با گرفتگي عضلات پشت سر و گردن همراهند. بر خلاف ميگرن اين نوع سردرد با عواملي نظير فعاليت يا حتي استرس هاي روحي تشديد نمي شوند. درمان و پيشگيري از اين گونه سردردها بسيار آسان است و با تجويز داروهاي اندكي ميسر مي باشند و لذا تشخيص آنها و افتراق از ساير علل سردردهاي مزمن توسط يك پزشك كمك شاياني به بيمار مي‌كند.

میگرن،  به عنوان برجسته ترین علت سردردهای مزمن، در واقع عارضه ای خوش خیم و عود کننده و مجموعه ای از علایم شامل سردرد، تهوع و استفراغ و برخی علایم خاص دیگر است.این بیماری به صورت سردردهای شدید و یکرفه ای مشخص می شود، که با احساس ضربان در ناحیه گیجگاهی و نیز با حالاتی نظیر تهوع، استفراغ، ترس از نور و ترس از صدا همراه است.

بیماران ممکن است چند ساعت تا لحظاتی قبل از بروز سردرد، علایم هشدار دهنده ای را تجربه کنند که مشخص ترین آنها علایم بینایی خاص به صورت تغییر در میدان بینایی است.

حملات میگرن با عواملی نظیر گرسنگی، بیخوابی، خیره شدن طولانی به یک نقطه ی نورانی درخشان، اضطراب و نگرانی، ناراحتی روحی، مواد محرک خارجی مثل عطرها، بعضی غذاهای خاص و برخی ترکیبات موجود در شکلات، تشدید می شوند.

این حملات در خانمها و در طی دوره ی قاعده گی تشدید می شوند، که لزوم پیشگیری از میگرن را طی این دوره مشخص می کند. خوشبختانه علایم این بیماری به تدریج و با افزایش سن کاهش می یابند و حتی در خانم ها در بسیاری از موارد با رسیدن به دوره ی یائسگی، این بیماری به طور کامل متوقف می شود.

Prev
درباره نویسنده
دکتر رضا دانشمند
www.rdaneshmand.com روان‌پزشک، بورد تخصصی اعصاب و روان روان‌درمانگر و نوروتراپیست
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.